آلفا مشاور

مروری بر بورسیه های تحصیلی و مزایای آن

بر اساس انجام فعالیت در کنار تحصیل و یا عدم انجام آن بورسیه ها تقسیم بندی شده اند.این کمک هزینه ها در اکثر موارد به متقاضیان مقطع دکترا تعلق میگیرد و شانس کمتری برای گرفتن بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد. بعضی از این کمک هزینه ها به ازای انجام کار تحقیقاتی یا ندریس در کنار تحصیل به دانشجو پرداخت می شود .

بعضی دیگر (Award) نیازی به انجام فعالیت نداشته و به دانشجویان ممتاز تعلق می گیرند.

بورسیه

 

الف : کمک هزینه بدون انجام فعالیت

1- بورسیه ( Fellowship و Scholarship ) :

بورسیه (Scholarship) که معمولا به آن بورس گفته می شود، برای تشویق افراد به ادامه تحصیل می باشد.معمولا برای گرفتن این بورس شرایط تحصیلی خوب نیاز است.

دانشگاه ها برای تمدید این نوع کمک مالی، شرایط خاصی دارند ، مثلا اینکه معدل هر ترم باید بالاتر از 3 ( از 4 نمره ) باشد. این کمک مالی به همه رده های دانشگاهی و همه رشته های درسی داده می شود. معمولا میزان و تعداد آنها در مقطع کارشناسی کم، ارشد زیاد ولی گاهی ناقص، در دکترا تعداد متوسط ولی کامل است.

بورسیه (Fellowship) و بورسیه (Scholarship) را معمولا به جای هم به کار می برند و تفاوتی بین آنها نمی گذارند.ولی گاهی این کمک های مالی تنها به متقاضیانی که روی موضوع یا رشته خاصی تمرکز کرده اند، داده می شود.

مسئله تمرکز اکثرا مربوط به مقاطع ارشد و دکترا می باشد. در مقطع کارشناسی چون همه ورودی ها دروس یکسانی دارند،  این کمک مالی به آنها تعلق نمی گیرد.اما  اگر یک دانشجوی کارشناسی تمایل به انجام کار خاصی داشته باشد ،به او تعلق می گیرد .

Scholarship و Fellowship اگر به طور کامل داده شوند، معمولا همه هزینه های تحصیل را پوشش می دهند. حتی برای هزینه های روزانه زندگی مبلغی هم تحت عنوان (Mounthy Stipend) به حساب دانشجو واریز می شود.به عبارت دیگر Fellowship و بورسیه Scholarship به صورت جایزه به دانشجویان ممتاز تعلق می‌گیرد.

این جایزه ‌ها از طرف دانشگاه یا دانشکده پرداخت می‌شود و فرمول چندان مشخصی ندارد و هر دانشگاه یا حتی دانشکده‌ای شرایط خاص خودش را دارد و مبلغ شان هم چندان مشخص نیست.برخلاف Research Assistantship و Teaching Assistantship، دانشجویانی که این کمک هزینه‌ها را دریافت می‌کنند مسوولیت خاصی در قبال دانشگاه یا استاد نداشته و لازم نیست به ازای دریافت آنها برای دانشگاه یا استاد کار کنند.بعضی از دانشگاه ها این اجازه را به دانشجو میدهند تا به موازات دریافت این جایزه ، Teaching Assistantship یا Research ssistantship را هم داشته باشند.

2-جایزه (Awards) :
 • بورس (Awards) به معنی جایزه یا پاداش است.
 • این دسته، همه نوع جایزه را شامل می شود و هیچ حد و محدوده ای ندارد.
 • ولی معمولا مبالغ ابن جایزه ها زیاد نیست و نمی تواند هزینه دانشگاه را تامین کنند.
 • معمولا این جایزه ها به صورت نقدی وبه حساب خود دانشجو واریز میشود .  (برعکس وام و بورسیه که به حساب دانشگاه واریز می شود.)
 • به عنوان مثال جایزه مربوط به برگزاری مسابقه عکاسی یا موارد دیگر.
 • گاهی این جوایز به صورت غیر نقدی ، مانند:کوپن خرید کتاب یا کوپن برای شرکت در یک دوره تخصصی ، بلیط سفر یا هزینه سفر و ورودی برای ارائه مقاله در یک کنفرانس و … هستند .
 • معمولا این جوایز را تنها یک بار به هر فردی تعلق می گیرد.
3-وام تحصیلی (Loan) :

وام تحصیلی (Loan) ، وام مستقیمی است که از بانک یا مرکز خصوصی به حساب دانشگاه پرداخت میشود.که تنها برای پرداخت شهریه و هزینه های دانشگاه است.معمولا دانشجویان خارجی برای دریافت اینگونه وام ها باید یک ضامن مقیم (cosigner) داشته باشند. ضامن باید فردی باشد که ساکن آن کشور است همراه آنها تعهدنامه را امضا کند.

4- بورسیه (Grant) :

بورسیه (Grant) یا کمک بلاعوض ، همان چیزی است که به عنوان بورس عرف شده است .که تقریبا همه چیز را شامل می شود و به معنی اجازه دریافت کمک هرینه مالی برای تحصیل است .

5-حذف شهریه (Tuition Waiver) :

تنها شامل شهریه دانشگاه (هزینه واحدهای درسی) می شود .دانشجو ممکن است از پرداخت کل شهریه یا درصدی از ان معاف شود.معمولا این نوع کمک مالی را به صورت Tuition Waiver بیان می کنند و در فارسی به عنوان ، تخفیف شهریه ترجمه میشود.

نکته قابل ذکر اینکه اینگونه کمک مالی دانشجو را از پرداخت مورد مشخصی معاف می کنند که می تواند هزینه خوابگاه یا 1 واحد درسی یا هزینه یک بازدید علمی باشد. در ایمیل یا برگه ای که دانشگاه ارائه می دهد حتما میزان این waiver را مشخص شده است.

حالت های مختلف این نوع بورسیه عبارتند از :
 • الف- کمک هزینه ها می توانند به صورت 100% باشند . اصطلاحا آن را  Full Fund یا Full Ride  می گویند.که تمام هزینه های دانشگاه ، خوابگاه ، خوراک ، کتاب و … را برای کل مدت تحصیل (یا زمان مشخصی مثلا 1 سال) پرداخت می کند. مبلغ کمی هم اضافه بر آن هزینه ها پرداخت می شود که بتوان سفر دانشجویی رفته و کمی تفریح کنید.
 • ب- کمک هزینه ها می تواند به صورت 50% یا غیره باشند که اصطلاحا به آن Parital Fund می گویند. بعضی ها به صورت درصدی بورس می دهند و بعضی ها به صورت مبلغی مثلا 20000$ .
 • ج- بسیاری از بورس ها یا جایزه ها 1 یا 2 یا n … ساله هستند . یعنی هزینه ها برای n سال پرداخت شده و برای سال های بعد از آن دوباره باید درخواست داده شود. بعضی از این بورس ها قابل تکرار بوده و می توان دوباره همین نوع بورس را درخواست داد یا اینکه فقط یک باره باشد (مثل اغلب جایزه ها)، یعنی به هر نفر فقط 1 بار این کمک مالی اعطا می شود و نمی تواند دوباره درخواست دهد.
 • د- می توان هزینه تحصیل را از چندین منبع مالی به طور همزمان تامین کرد .یعنی همزمان چندین بورس از چند جای مختلف دریافت کرد. البته بعضی موسسه ها اگر متوجه شوند که دانشجو کمک مالی دارد دیگر کمکی اضافه ارائه نمی دهند.مثلا می توان یک بورس یا تخفیف شهریه 50% از دانشگاه گرفته و بقیه را از موسسات خصوصی یا کار کردن و …. تهیه کرد.

ب- کمک هزینه در قبال انجام فعالیت

در این موارد باید در قبال کمکی که دریافت می شود فعالیت مشخصی انجام شود.

1- دستیار تحقیق ( Research Assistantship ) :

دستیار تحقیق (Research Assistantship) با RA به عنوان دستیار آزمایشگاه شناخته شده است.اما به واقع این افراد در آزمایشگاه کار نمی کنند بلکه اغلب در نوشتن مقاله یا کتاب کمک به استاد بوده و یا اگر نیاز به انجام نظر سنجی، تحقیقات بازار و موارد دیگر باشد، فعالیت می کنند.

شرایط آنها هم مثل TA است فقط ممکن است اولویت دانشجویان دکترا و بعد دانشجویان ارشد را که در مورد TA وجود دارد، نداشته باشند و بیشترین معیار انتخاب بر اساس علاقه دانشجو به موضوع و شناخت استاد از دانشجو است.به دانشجویانی که روی پروژه یکی از استاد ها کار می‌کنند، پرداخت می‌شود.در واقع استادها معمولا از صنعت یا دولت بودجه ای را دریافت کرده تا بتوانند پروژه‌های تحقیقاتی ‌شان را پیش ببرند.

این استاد‌ها برای انجام پروژه ‌ها، دانشجوهای دکترا (و گاهی فوق‌ لیسانس) را استخدام می‌کنند.نکته مهم این که RA معمولا از طرف استاد راهنمای خود دانشجو به او پرداخت می شود . به همین دلیل لازم است که با اساتیدی که زمینه‌ کاریشان به زمینه کاری شما نزدیک است تماس گرفته و تمایل شان را در مورد پذیرفتن شما به عنوان دانشجوی خود، جویا شوید.

RA و TA از نظر مالی تقریبا شبیه هم بوده و اگر RA داشته باشید در اغلب دانشگاه‌های آمریکا Tution و Fee را پرداخت نمی‌کنید و حقوق هم می‌گیرید.در کل RA از TA بهتر است چون به هر حال شما باید روی پروژه‌ دکترا کار کنید و اگر RA بگیرید دیگر نیازی به تدریس نداشته و برای کار پروژه‌ خودتان حقوق دریافت می‌کنید. TA و RA اغلب فقط به دانشجویان دکترا تعلق می‌گیرد .

2- دستیار تدریس (Teaching Assistantship) :

دستیار تدریس ( Teaching Assistantship ) یا TA شبیه استاد حل تمرین در ایران است.این نوعی بورس نیست و در واقع کار دانشجویی بوده که از طریق استاد به دانشجو داده می شود و حقوقش را استاد یا دانشگاه پرداخت می کند.کار یا وظایف این افراد شرح مشخصی ندارد و بسته به درخواست استاد می تواند از تصحیح برگه ها، برگزاری امتحان، جلسه رفع اشکال یا مواردی دیگر باشد که این گونه کارها را به دانشجویان دکترا و ارشد می دهند.

قانون خاصی برای گرفتن TA وجود ندارد و معمولا دانشجویانی که سطح علمی بالایی دارند در این پست قرار می گیرند.مهارت Speaking در گرفتن این شغل اهمیت ویژه دارد به همین دلیل در صورتی که برای این پست درخواست بدهید به نمره بخش Speaking شما توجه خاصی می کنند.معمولا کسانی که TA یا RA می شوند از پرداخت یک سری هزینه ها معاف می شوند مثلا شهریه دانشگاه یا خوابگاه یا بیمه و … که تمامی این ها بستگی به دانشگاه دارد .

یا به عبارتی دیگر TA ها معمولا کلاس‌های حل تمرین یا آزمایشگاه ‌ها را اداره می‌کنند.در دانشگاه‌های آمریکا وقتی TA هستید معمولا Tution و Fee را پرداخت نکرده و حقوقی دریافتی برای زندگی دانشجویی تقریبا کافی است.

برای گرفتن TA شما باید فرم‌های خاص آن را پر کنید و هر ترم جداگانه درخواست دهید. تخصیص TA معمولا بر اساس اولویت انجام می‌شود و دانشجویان با سابقه‌ دکترا اولویت بالاتری دارند .همچنین اغلب دانشگاه‌ها لازم دارند که شما امتحان صحبت کردن انگلیسی مثل TSE یا بخش صحبت کردن TOEFL iBT را بگذرانید و نمره لازم را کسب نمایید .

3- کارآموزی (Internship) :

کارآموزی (Internship) اصولا به دانشگاه ربطی نداشته و دانشجو برای یک شرکت کار می کند اما از آنجایی که همزمان با دانشجویی می باشد، به شکل کار پاره وقت بوده و چون هنوز مدرکی دریافت نشده به عنوان متخصص شناخته نشده است .به همین علت به این دوره اصطلاحا کارآموزی گفته می شود. بدین صورت هم کار کرده و تجربه حاصل شده و هم حقوق دریافت کرده که البته میزانش از حقوق یک فارغ التحصیل کمتر است ولی می تواند هزینه های تحصیلی شما را تا حد زیادی پوشش دهد.

بعضی از شرکتها وقتی کارآموز نیاز دارند (کاراموز برای شرکت ها مثل نیروی انسانی مجانیست) به سراغ دانشگاه می آیند و نیروی کار خود را از طریق مراکز کاری دانشگاه تهیه می کنند .به عبارت دیگر دوره‌ کارآموزی یا internship دوره‌ای است که دانشجویان می ‌توانند در طی آن در شرکت‌های خصوصی یا سایر موسسات خارج از دانشگاه در زمینه‌ای مرتبط با رشته‌ تحصیلی خود کار کنند.

در طول تابستان ثبت‌ نام و حضور در دانشگاه اجباری نیست و دانشجویان معمولا از این مدت برای کار در خارج از دانشگاه استفاده می‌کنند. حقوقی که شرکت‌ ها به دانشجویان پرداخت می‌کنند .معمولا بسیار بالاتر از حقوقی است که دانشجویان با داشتن Teacher Assistantship یا Research Assistantship در طول سال دریافت می‌نمایند .

اقدام برای دریافت کارآموزی (Internship) تقریبا ساده بوده و احتیاج به مدارک متعددی ندارد.چنانچه نیاز بهinternship در تابستان باشد باید از زمستان سال قبل اقدام شود. بسیاری از شرکت‌ ها اطلاعات موقعیت ‌های internship خود را از حدود ماه دسامبر تا می هر سال در وب‌ سایت خود منتشر و اقدام به جمع‌آوری رزومه کنند.

اغلب دانشگاه‌ ها مرکزی به نام Career Center دارند که دانشجویان را با نحوه‌ اقدام برای یافتن شغل و internship و نوشتن رزومه آشنا کنند نیزدر طول سال تحصیلی نمایشگاه ‌های کوچکی با عنوان Career Fair ممکن است در دانشگاه برگزار شود که هدف اصلی آن استخدام دانشجویان برای شغل دائمی یا internship است.

ج- کمک هزینه هایی که در حالت های خاص به افراد خاص اعطا می شوند :

لازم به ذکر است که نمونه کمک های مالی دیگری از انواع بورس هایی که تحت عنوان بورسبه (Scholarship) داده می شوند وجود دارند که کشور به کشور و دانشگاه به دانشگاه متفاوت می باشند :

1 . کمک هزینه شایستگی ( MERIT Based Scholarships ) :

Merit به معنی شایستگی است. این نوع بورس ها به دانشجویانی که از نظر علمی برتری دارند، داده می شود.چیزی که اغلب دانشجویان تحت معدل و مقاله و نمره بالا زبان بیان می کنند، همین بورسیه است .کسانی که رزومه بهتری دارند ،(بسته به میزان بودجه دانشگاه) برای استفاده از این بورس انتخاب میشوند.

2 . کمک هزینه خانم ها (WOMEN) :

در برخی موارد برای تشویق خانم ها به ادامه تحصیل، بورس های خاصی برای آنها در نظر گرفته شده است .

3 . کمک هزینه موارد خاص پزشکی Disability :

این نوع بورس ها به کسانی تعلق می گیرد که ناتوانی جسمی دارند از ناشنوایان، نابینایان تا کسانی که شرایط پزشکی خاص دارند .حتی برای قربانیان HIV هم بورس های خاصی وجود دارد.

4 . کمک هزینه کم درآمد ها (Financial Need) :

این نوع بورس ها به کسانی تعلق می گیرد که از خانواده های تحصیل نکرده هستند .ولی وضعیت درسی خوبی دارند و یا توانایی مالی پرداخت هزینه های دانشگاه را ندارند.برای بررسی وضعیت مالی، معمولا از ساکنین کشور، برگه های مالیاتی سالیانه آنها را مدنظر قرار می دهند .برای اطمینان اینکه آن خانواده درآمد زیادی ندارد و آن شخص واقعا شایسته کمک مالی است. لیکن معیار سنجش برای دانشجویان خارجی کاملا مشخص نیست .معمولا با توجه به درآمد، میزان پیشرفته بودن ، کشور مبدا دانشجو و… به دانشجویان این بورس را می دهند.

5 . کمک هزینه مطالعات خاص (Special Studies) :

بعضی بورس ها فقط به رشته های خاصی تعلق می گیرند. ( به عنوان نمونه رشته های مربوط به محیط زیست یا انرژی)چون این رشته ها به خاطر میزان درآمد (یا شرایط کاری بعد از فارغ التحصیلی)  رشته های پرطرفداری نبوده و درآمد زیادی ندارند .بسیاری از گروه های حمایت از محیط زیست به کسانی که به این رشته ها علاقه داشته باشند، بورس می دهند.

6 . کمک هزینه مناطق خاص (Regional) :

این بورس ها متعلق به مناطق یا کشورهای خاص (هند، آسیای شرقی خصوصا چین و کره، کشورهای آفریقایی) می باشد. پس از چندین جنگی که آمریکا درخاورمیانه شرکت داشته،  برای عراق و افعانستان امکانات و بورس های تحصیلی، در نظر گرفته شده است.

7 . کمک هزینه مهارت های خاص (Professionals) :

این بورس ها به کسانی داده می شود که تخصصی داشته باشند.تخصص به معنی مهارت در زمینه ورزش ، هنر ، موسیقی و… است .(تمام موضوعاتی که به عنوان Hobby شناخته می شود).اگر کسی در این زمینه ها مهارت خوبی داشته باشد،میتواند به دنبال این بورس باشد.این بورس ها به کسانی  که به طور حرفه ای کار کرده باشند ،تعلق می گیرد. مانند افرادی که  در سطح شهر، استان یا ملی  مدالی داشته باشند . یا در نمایشگاه و کنسرتی شرکت کرده باشند.

دیدگاه شما مخاطبان آلفامشاور درباره‌ی بورسیه  چیست؟

 

apply

دیگر سوال های خود را در زمینه کنکور ارشد و دکتری برق، از ما بپرسید.

لینک کانال تلگرامی گروه الفا مشاور ( ارشد برق )

 

@Keyhan

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

   باقری پاسخ

   سلام من نمیتونم وارد پنل کاربریم بشم
   اطفا راهنمایی کنید

    حسین پاسخ

    با سلام
    با منشی سایت صحبت کنید و از درستی اطلاعات وارد نموده خود مطمئن باشید