آلفا مشاور

پاسخ به اساسی ترین سوال های داوطلبان در آلفامشاور

برنامه ریزی برای کنکور ارشد برق


در مقابل چشمان شما گنجی از مهمترین سوالات دانشجویان در خصوص برنامه ریزی برای کنکور ارشد برق و دکتری ریخته‌ شده است. در پشت این نوشته‌ها تجربه‌هایی چند ساله و نتیجه ی مشاوره های موفق با صدها دانشجو نهفته. آلفامشاور این تجارب را اختیار شما قرار داده‌ است. حال این همت شما است که چه میزان از این گنج موجود به خوبی بهره ببرید.

کنکور ارشد برق
کنکور ارشد برق- مشاوره کنکور ارشد برق

۱- سرفصل مطالب گفته شده:

۱-۲ هرروز چندتا درس بخونیم؟ در روزهای نزدیک به کنکور ارشد برق چطور؟

۱-۳ روش من اینجوریه که اول درسنامه هارو میخونم، آخرش تست میزنم. درسته یا نه؟

۱-۴ من کنکور ارشد برق ۹۵ به بعد رو نمیزنم تا اونهارو رو تحت عنوان آزمون بزنم. خوبه؟

۱-۵ دور اول کتاب هارو کی تموم کنم؟

۱-۶  من درس هارو خوندم ولی وقتی برمیگردم عقب، حس میکنم هیچی نخوندم و با روز اول فرقی نمیکنم!

۱-۷ من درس رو خوب میخونم و یاد میگیرم. ولی وقتی میرم سراغ تست ها، نمیتونم حلشون کنم و از پاسخنامه استفاده میکنم.

۱-۸ خیلی از درس هارو تا نصف خوندم، شروع به مرور بکنم یا بزارم کلا تموم بشه بعدش مرور کنم؟ بهترین روش برای مرور کردن چیه؟

 سوال های اساسی

در این مقاله به ۸ سوال اساسی دانشجویان و داوطلبان در خصوص برنامه ریزی برای کنکور ارشد برق پاسخ داده شده است. سوالات دیگر در مقالات دیگری منتشر خواهد شد. همچنین می توانید در کانال ارشد برق به آدرس Arshadebargh@ عضو شوید. در این کانال از هزاران سوال و جواب و مطلب مشاوره ای مفید در این زمینه بهره مند شوید.

 هرروز چندتا درس بخونیم؟ در روزهای نزدیک به کنکور ارشد برق چطور؟

این مساله کاملا یک موضوع نسبیه و در هر شخصی متفاوته. اما بصورت کلی نظر من این هست که دو درس یا سه درس برای داوطلبین کنکور ارشد برق کافیه. اگر شما زبان میخونید، به این دو یا سه تا درس،زبان رو هم اضافه کنید. اما وقتی نزدیک کنکور میشید، هرروز باید تقریبا رو همه درس ها مرور داشته باشید. مشاوره کنکور ارشد برق

 روش من اینجوریه که اول درسنامه هارو میخونم، آخرش تست میزنم. درسته یا نه؟

بعضی از داوطلبان کنکور ارشد برق یک مشکل خیلی بزرگ دارند. اینکه میگن درسنامه ها رو میخونم، آخرش تست میزنم!

به این دوستان باید گفت خودتونو گول نزنین چون این کار اشتباه محضه. شما وقتی درسنامه رو میخونی و فکر میکنی که یاد گرفتی، دقیقا فکر میکنی که یاد گرفتی. اینجاست که وقتی میری سراغ تست زدن، اعتمادبنفستو از دست میدی، چون نمیتونی تست بزنی.

اگر اینطور نباشین، حتما پیشینه درسی خوبی دارین. ولی اگر این خصوصیت رو دارین باید هنگام تست زدن، بسیار به درسنامه مراجعه کنید. مباحث مربوط به تست مربوطه رو مرور کنید. مطمئن باشین همین موضوع موجب یادگیری شما خواهد شد.

مشاوره کنکور ارشد برق

 من کنکور ارشد برق ۹۵ به بعد رو نمیزنم تا اونهارو رو تحت عنوان آزمون بزنم. خوبه؟

در مبحث بعدی روی صحبتم با دانشجویانی هست که میگن کنکور ارشد برق ۹۵ به بعد رو نمیزنم. میخوام نهایتا اونهارو تحت عنوان آزمون بزنم. کار این دوستان اشتباهه. چون در خیلی از درس ها، مدل تست ها در کنکور ارشد برق ۹۵ به بعد کاملا تغییر کرده. بهترین برنامه ریزی برای کنکور ارشد برق اینطوریه که شما باید همون موقع که داری درس رو یاد میگیری یا نهایتا در زمان مرور ، تست های کنکور ارشد و دکتری رو تا سال اخر حل کنید و یاد بگیرید.

دور اول کتاب هارو کی تموم کنم؟

موضوع بعدی که داوطلبین در مورد برنامه ریزی برای کنکور ارشد برق میپرسن، کی باید دور اول کتابارو تموم کنم؟ واقعا این سوال یعنی چی؟

تموم کردن یه دور کتاب مهم نیس، مهمترین نکته میزان تسلط شماست. که این موضوع بستگی به این داره که دفعه اول تا چه عمقی درس خوندین. مهم اینه که تو به چند درصد از تست ها و تمرینای کتاب و ویدیوهای آموزشیت مسلطی. بنابراین فقط به این موضوع توجه کنید که شما در روز چند تا تست جدید یاد میگیرید.

 من درس هارو خوندم ولی وقتی برمیگردم عقب، حس میکنم هیچی نخوندم و با روز اول فرقی نمیکنم!

این احساس کاملا طبیعیه و قطعا مطالبی که خوندین به مرور نیاز داره. اما اینکه بگین هرچی که خوندم یادم نیس، این دروغ بزرگیه که ذهن شما بهتون میگه. مثلا وقتی مدار مرتبه اول رو میخونین و تست هاشو میزنین. مجدد که برمیگردین عقب میبینین که هیچی یادتون نیس. اما وقتی شروع به مرور میکنین، متوجه میشین که فهم همه نکات و مفاهیم خیلی خیلی براتون آسونتر شده. اما شرط این است که کیفیت رو فدای کمیت نکنید و با دقت و حوصله درس هارو خونده باشید.

 

 من درس رو خوب میخونم و یاد میگیرم، ولی وقتی میرم سراغ تست های کنکور ارشد برق یا تالیفی، نمیتونم حلشون کنم و از پاسخنامه استفاده میکنم.

یکی از مشکلات اساسی داوطلبین کنکور ارشد برق اینه که کنکور ارشد رو با کنکور کارشناسی با یه دید نگاه میکنن. که اون زمان درسنامه شیمی رو میخوندن و شصت درصد تست هارو بدون نیاز به پاسخنامه، درست جواب میدادن.

اما همچین توقعی رو نباید از درسی مثل مدار داشته باشید. البته این نکته در مورد کتاب هایی که درسنامه و تست های تالیفیشونو از روی تست های کنکور مینویسن، صدق نمیکنه.

 شما اساسا باید حتما در تست ها به مشکل بر بخورید. مگر اینکه یجوری تقلب کنید یا خودتونو گول بزنین و از اون کتاب های مزبور استفاده کنید.

اساس یادگیری یک درس برای آمادگی در کنکور ارشد برق اینه که شما در سوال به مشکل بربخورین، برید سراغ درسنامه، ببینین درمورد این سوال چه نکته ای وجود داره، و احتمالا اگر باز هم نفهمیدی، بری سراغ پاسخنامه ببینی چه نکته ای وجود داشته که دقت نکردی. بنابراین پایه و مبنای شما برای داشتن بهترین برنامه ریزی برای کنکور ارشد برق باید به این شکل باشه.

 خیلی از درس هارو تا نصف خوندم، شروع به مرور بکنم یا بزارم کلا تموم بشه بعدش مرور کنم،برای داوطلب کنکور ارشد برق بهترین روش مرور کردن چیه؟

برای داشتن بهترین برنامه ریزی برای کنکور ارشد برق، اصلا به این موضوع فکر نکنید که یک درسی کامل تموم بشه و بعد مرور را شروع کنید و مرور رو مرتب در برنامتون داشته باشید. اما حساسیت و وسواس بیجا هم نداشته باشید.

 خیلی از بچه ها میگن بطور مثال فصلی که دو روز پیش خوندم رو باید برگردم و یکبار دیگه بخونم و همه سوالا و تست هارو دوباره حل کنم. که خیلی از زمانشون رو با این وسواس از دست میدن.

یه عده دیگه مطلبی رو میخونن و حس میکنن خیلی متوجه نشدن، ولی با خودشون میگن حالا برگیردم درست میخونم. اما مساله اینه که وقتی برگردی، نکاتی که فهمیده بودی رو هم یادت رفته و از اول باید همون زمان رو اختصاص بدی. پس پیشنهاد من اینه که ۱- سعی بکنین با کیفیت عالی بخونین و دوم اینکه مطالب مهم و غیر مهم کنکور رو از هم تفکیک کنید و اول مطالب اصلی کنکور رو جمع کنید

اصول برنامه ریزی برای کنکور ارشد برق و بهترین روش برای مرور اینه که باید تست بزنید و به ذهنتون نظم بدین. نکته اینجاست که وقتی شما یه مبحثی رو میخونین و تست هاشو میزنین. اگر تونستین در حدود ۱۵ دقیقه زمان هرآنچه که اون مبحث بیان میکنه رو با خودت مرور کنی و مطالبش رو در ذهن خودتون طبقه بندی کنید، یعنی تا حد زیادی اون مبحث مذکور رو یاد گرفتی  و دیگه نباید خیلی نگران باشی چون در آستانه ی موفقیت هستین. و تنها چیزی که به شما در این نظم دهی و طبقه بندی کمک میکنه، تست زدن زیاده.

 آزمون آزمایشی شرکت کنم؟ کنکور دکتری برق چطور؟

بصورت کلی بخوام بگم، آزمون زدن کلا خوبه. حالا آزمون های آزمایشی موسسات مختلف میتونه باشه. چون نکته ای که از نوع سوالات آزمونی که شما میزنین مهمتره اینه که شما عادت به آزمون دادن بکنین، راس ساعت مشخصی شروع کنید و چهارساعتو نیم روی صندلی بشینین و بدنتون رو عادت بدین. و موضوع مهم اینکه کنکور دکتری هدیه ایست برای شمایی که میخوای کنکور ارشد برق بدی و از نظر سازمان سنجش هم ثبتنام شما کاملا مجازه. یعنی شما به هزینه ی کم یک آزمون به شدت استاندارد خواهید داشت.

برنامه ریزی برای کنکور ارشد برق

 در نهایت میخوام به سه آفت یک کنکوری اشاره کنم:

  • تلاش های نصفه و نیمه: یا نباید یه فصل از یک درس رو بخونی، یا باید یجوری بخونی که هرسوالی در کنکور ارشد برق اومد بزنی
  • یاد گیری رو به تعویق نندازید: اگه یه مطلبی رو نفهمیدی، نگو بعدا برمیگردم این قسمت رو میخونم. همون موقع بخون تمومش کن.
  • صحبت با بقیه راجع به عادات مطالعاتتون ممنوع

 

 

 

 

 آلفا مشاور شروعی دوباره

مشاوره کنکور ارشد برق موفقیت در دستان شماست

برای اطلاع از آخرین اخبار کنکوری و نکات مشاوره ای، در کانال ارشد برق با ما همراه شوید. عضویت در کانال ارشد برق