آلفا مشاور

خلاصه نویسی برای کنکور ارشد برق

در این مطلب از آلفامشاور به بیان مطالب مهمی درباره خلاصه نویسی برای موفقیت در کنکور ارشد برق و روش صحیح آن، پرداخته شده است.

همچنین پاسخ سوالات اساسی که در ذهن داوطلبان کنکور ارشد برق می باشد را در این مقاله خواهید دید.

خلاصه نویسی کنکور ارشد برق

سولات و نکات مهم درباره ی خلاصه نویسی برای کنکور ارشد برق:

خلاصه نویسی چیه و چه فایده ای داره؟

بهتره چه زمانی خلاصه نویسی کنیم؟

آیا خلاصه نویسی درس های مختلف با هم فرق داره؟

آیا چیزی مثل لایتنر میتونه جایگزین خلاصه نویسی بشه؟

 

خلاصه نویسی چیه و چه فایده ای داره؟

از نظر من خلاصه ی یک مطلب سی، چهل صفحه ای، قبل از اینکه روی کاغذ بیاد، یک الگوریتم خواهد بود، شبیه الگوریتمی که یک مدرس داره و باید در ذهن شما تشکیل بشه. اگر شما به اندازه ای روی اون مطلب مسلط شده اید که میتونین یک الگوریتم منظم در ذهن خودتون بچینید، در اون لحظه قدم اول رو برای خلاصه نویسی برداشتید.

با یک مثال مفهوم این روش رو بهتر بیان میکنم. فرض کنید که یک نفر قصد داره فصل اول مدار (مشاهده ویدیوی آموزشی مدار 1) رو خلاصه نویسی کنه، این فرد تمام نکاتی که درباره سری و موازی کردن مقاومت ها وجود داره رو بعنوان خلاصه می نویسه و اگر بدون خلاصه نویسی، فصل اول رو مثلا در یک ساعت تموم میکرد، الان در 5 ساعت تموم کرده و احساس خوشایندی هم داره!!!!

در صورتی که این مباحث، نکته ای نیست که بعنوان خلاصه بشه در نظر گرفت! بچه ها چیزی که با این شرایط نوشته بشه، اسمش خلاصه نیس! این ها مطالب کپی هستن که از روی کتاب برمیدارین.

خلاصه نویسی برای کنکور ارشد برق از دید من یعنی اینکه اگر شما چیزی دارید می نویسید، حداکثر به اندازه ی  5% مطلب اصلیست. مثلا اگر دارین فصل دیود رو در الکترونیک (مشاهده دوره آموزشی الکترونیک 1) می خونین، بسیاری از قسمت ها برای شما بدیهی خواهد بود. بسیاری از مطالب بدیهی نیست، اتفاقا مطالب سختی هم هستن، اما خیلی مهم نیستن. اگر تونستین مهم ترین مطالب رو که یک بیستم مطالب اصلیست با ادبیات خودتون بنویسید، اسمش میشه خلاصه نویسی.

بهتره چه زمانی خلاصه نویسی برای کنکور ارشد برق رو شروع کنیم؟

موقعی شروع به خلاصه نویسی بکنید که به تسلط نسبی رسیده باشید، نه اینکه هرچیزی رو یاد گرفتید بنویسید و اسمشو بزارید خلاصه، که بعدا برای مرور بتونه کمکتون کنه! که اصلا اینطور نیست. کنکور با امتحان دانشگاهیتون خیلی متفاوته. حجم مطالبی که قراره برای کنکور یاد بگیرید خیلی فراتر از مطالبیست که برای امتحان می خوندین.

بنابراین بهتره خلاصه نویسی رو به زمانی موکول بکنید که به تسلط خوبی رسیده اید.

تسلط خوب یعنی اینکه اگر رفتی سراغ تست های کنکور ارشد برق و همینطور دکتری که تا الان ندیدی، یا حداقل در دو ماه اخیر ندیدی و میبینی میتونی میانگین شصت تا هفتاد درصد سوالات رو حل کنی، اون موقع زمان خلاصه نویسی خواهد بود. اینکه از اول تابستون شروع به درس خوندن کنین و در مدت زمان یک ماه به جایی برسید که بتونید خلاصه نویسی کنید، فکری دور از ذهنه!

پس اگر برای اولین داره سری فوریه رو میخونین، اگر خلاصه نویسی کنین، مطمئن باشید که فقط دارین متن کتاب رو با دقت می خونین و کتاب رو کپی می کنین. بنابراین بهتر می فهمین ولی چندین برابر بیشتر زمان میزارین. تنها نوشتن فرمول ها به این معنی نیست که شما قطعا می تونین تست هارو حل کنین.

پس بهتره دفعه ی اول که کتاب رو می خونین خلاصه نویسی رو بزارید کنار ولی کنار کتاب کامت بزارید و الگوریتم حل مساله رو بچینید.

یا جای اینکه صد ساعت زمان بزاری و درسی مثل سیگنال رو بخونی و خلاصه نویسی کنی، بنظر من درس رو بخون، تست هاشو همزمان بزن، چهارتا آزمون از خودت بگیر، تازه میفهمی که چه نکاتی خیلی خیلی مهمن و خلاصه ای که در این زمان می نویسی با خلاصه ای که تابستون نوشتی، خیلی متفاوت خواهد بود.

یا مثلا در مدار مرتبه اول، بعد از خوندن متوجه میشی که مبحث مدارهایی با دو ثابت زمانی رو مشکل داری. این موقس که میشینی مشکلت رو با اون مبحث کامل حل میکنی، الان توانایی این رو داری که الگوریتمی که صحبتشو کرده بودیم، الان تو ذهنت بچینی. حالا برای اینکه نتیجه گیری رو فراموش نکنین در حد نصف برگه، این موضوع رو یادداشت میکنی یا وویس میگیری.

حتی همین خلاصه نویسی هم بعد از زدن تعداد تست بیشتر، باز هم ویرایش میشه، چون میبینن یه حالتی رو در نظر نگرفتین یا موضوعی رو که در خلاصه نویسی نوشتین، خیلی مهم نبوده در تست ها. پس تاکید می کنم که خلاصه نویسی رو بزارید برای زمانی که یک دور کتاب رو خوندین و تست هاشو زدین و میدونین کلیات مطلب چی هست. پاسخ تشریحی کنکور ارشد و دکتری برق 92 تا 98

آیا خلاصه نویسی درس های مختلف با هم فرق داره؟

بنظر من بله. خلاصه نویسی برای کنکور ارشد برق

بعضی از درس های کنکور ارشد برق هستن که خیلی به خلاقیت نیاز ندارند. مثل ماشین الکتریکی. تا حدودی درس سیگنال یا درس آمار. بنابراین برای اینگونه درس ها. اگر  خلاصه ای که می نویسین پر باشه از فرمول هایی که نیاز دارین و مهم هستن، اتفاقا مفید خواهد بود. اما برای درس هایی مثل مدار یا کنترل و الکترونیک، که با کوچکترین تغییری سوال به شدت تغییر خواهد کرد، شما نمیتونین برای این درس ها فرمول بنویسین. چون فرمول ها اصلا به درد نمیخوره.

بهتره برای این درس ها، سوال هایی رو انتخاب بکنین و برگردین سراغ اون سوال ها. نه اینکه فقط فرمول هارو بنویسین.

آیا چیزی مثل لایتنر میتونه جایگزین خلاصه نویسی بشه؟

این روش یکی از بهترین انتخاب هاست.

در مقاله ای دیگر راجع به این روش و اینکه چیکار کنیم که جعبه ی لایتنر در درس هایی بجز زبان بهمون کمک بکنه، بهتون توضیح خواهم داد.

خلاصه نویسی برای کنکور ارشد برق

 

برای اطلاع از آخرین اخبار کنکوری و نکات مشاوره ای، در کانال ارشد برق با ما همراه شوید. عضویت در کانال ارشد برق

 

 

 

مدیر سایت

مدیر رسانه آموزشی آلفامشاور هستم؛ این وبسایت برای ارائه خدمات آموزشی به داوطلبین عزیز کنکور فراهم شده است و افتخار این رو داریم که در کنار اساتید برتر دانشگاه های ایران، هرآنچه که برای موفقیت در کنکور نیاز دارید را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*