آلفا مشاور

نحوه مطالعه، نکات و منابع درس زبان در کنکور ارشد برق

در این مطلب از آلفامشاور به بررسی درس زبان کنکور ارشد برق به صورت کامل و تخصصی پرداخته شده است. پس از مطالعه این مقاله به راحتی می توانید تصمیم بگیرید که آیا برای کنکور ارشد برق زبان بخونین یا نه؟ از چه منابعی استفاده کنین و چه مطالبی رو به چه صورت بخونین. پس تا انتهای مقاله همراه آلفامشاور باشید.

زبان کنکور ارشد برق

سوالات اساسی

ضریب درس زبان در کنکور ارشد برق چنده؟ عاقلانه است که زبان رو پاسخ بدیم؟

در زبان کنکور ارشد برق چند سوال میاد؟ چه بخش هایی داره؟ چه کتابایی خوبن؟

کدوم بخش مهمتره؟

آیا مقاله خوندن زبان ما رو تقویت میکنه؟ فیلم دیدن چطور؟

کلاس های زبان ترمیک و تافل و آیلتس بریم خوبه برای کنکور؟ یه تیر و دو نشون!

آیا حرف های فوق برای زبان کنکور دکتری هم صادقه؟

زبان در کنکور ارشد برق

ضریب درس زبان در کنکور ارشد برق چنده؟ عاقلانه است که زبان رو پاسخ بدیم؟

همونطور که حتما میدونین، ضریب زبان کنکور ارشد برق، برای تمام گرایش ها،2 هست.

بنابراین نه میشه گفت درس خیلی خیلی مهمیه، و نه اینکه بگیم درس بی اهمیتیه. و داوطلبانی بودند که با جواب دادن به تست های زبان، رتبه خوبی کسب کرده اند، اما خیلی از داوطلبان هم بودند که بدون جواب دادن به این تست ها، رتبه خوبی آوردند.

به همین دلیل بحث جنجالی سر این موضوع هست که :

زبان بخونیم یا نه؟

بطور کلی من فکر میکنم، افرادی که در سطح بالاتر از متوسط به زبان انگلیسی مسلط هستند، باید به تست های زبان کنکور، جواب بدن. اما اونایی که زبان ضعیفی دارن، شاید خوندن زبان برای کنکور، خیلی مفید واقع نشه.

اما این سطح متوسط یعنی چی؟ و مفید نبودن در چه حد؟

واقعیتی که درمورد زبان کنکور ارشد برق وجود داره اینه که، با تایمی که قبل از کنکور دارین، نمیتونین لول زبانتون رو تغییر زیادی بدین. یعنی اینکه هیچ کتاب و کلاسی وجود نداره که بتونه پایه ی زبان شمارو در این مدت متحول کنه. و می توان گفت زبان خوندن برای بسیاری از داوطلبان کنکور ارشد برق، نه تنها کمک کننده نیست، بلکه می تونه سم باشه! الان این سوال براتون پیش میاد که از کجا بفهمیم که زبان رو می تونیم برای کنکور بزنیم یا نه؟

این موضوع به عوامل زیادی مثل تعداد درس هایی که برای کنکور میخواین بخونین، تایمی که تا کنکور باقی مونده و اینکه چقدر علاقه دارین به زبان و چقدر قبلا مطالعه داشتین، بستگی خواهد داشت.

در زبان کنکور ارشد برق چند سوال میاد؟ چه بخش هایی داره؟

در درس زبان،30 تست مطرح میشه، که 15 تست زبان عمومی و 15 تست زبان تخصصی می باشد. از 15 تست عمومی زبان، 10 سوال اول لغته و 5 تا سوال گرامره که به صورت کلوز تسته و 15 سوال به صورت متن.

سوال مهمی که پیش میاد:زبان عمومی در کنکور ارشد برق محبوب تره یا زبان تخصصی؟قطعا زبان عمومی. چون کتاب های کنکوری قوی تری برای این قسمت وجود داره.

اما زبان تخصصی ، به شدت از زبان عمومی راحتتره. در این قسمت 3 متن داریم که وقت گذاشتن روی این قسمت میتونه مفیدتر از 10 سوال لغت اول باشه. تجربه نشون داده، کسانی که زبانشون متوسط رو به بالاست، در کنکور سر 10 سوال اول به مشکل می خورن. چون بعضی وقتا حرف شما درسته، اما منظور طراح، چیز دیگریست!!

پس چیکار کنیم برای زبان؟؟

اگر پایین تر از متوسط هستین، در مرحله اول، لغت بخونین. نه با هدف اینکه 10 تست اول کنکور ارشد برق رو بزنین، بلکه با این هدف که دایره ی لغاتتون گسترده شه تا بتونین متن بخونین و به یک سطح تقریبا متوسطی برسین.

اما اگر در سطح متوسط هستین الان، بنظر من باید در مورد اصول خواندن متن، مطالعه داشته باشین و این اصول رو یاد بگیرین.

یکی از محبوب ترین روش های خوندن متن برای امتحان و کنکور اینه که یک نگاه کلی به متن بندازین و ایده ی کلی رو بفهمین، بعد برین سراغ سوال ها ببینین چی میگه و در نهایت جواب سوالارو در متن پیدا کنین. اگر این تکنیک هارو تمرین کنید، بعد از مدتی میبینین که متن هایی هستن که بطور صددرصد متوجه نمیشین اما می تونین به سوالا جواب درست بدین.

پس اگر برای زبان کنکور ارشد برق متنی رو بخونین که تست نداره، دیگه نمیتونین از این تکنیک ها استفاده کنین و فقط دارین زبانتونو تقویت می کنین. برای کنکور متنی رو بخونین که تست داشته باشه. همچنین متنی که می خونین باید متنی با موضوع تخصصی برقی باشه و نه موضوع عمومی. پس برای متن خوندن، اولا باید تایم بگیرید، دوما می تونین از تکنیکی که گفتم استفاده کنین و متن رو سریع نگاه کنین بعد برید سراغ سوال ها و بعد بیاید جواب رو پیدا کنید اصطلاحا به این تکنیک Skimming & Scanning میگن که تنها یکی از روش هاست. بهترین روش رو متناسب با دانشتون پیدا کنین و سعی کنین سوال های ساده ی متن رو بتونین جواب بدین.

چه کتابایی خوبن؟

اگر لول زبانتون از متوسط پایین تره، اما اصرار دارین که زبان بزنین، ابتدا با یک کتابی که لغت های ضروری زبان رو داره مثل Essential Words،400، 504 که بنظر من Essential Words لغتلی آکادمیک تری داره نسبت به بقیه.

این کتاب هارو میتونین از سایت memories مطالعه کنید.

 

برای زبان عمومی :

یک کتاب لغت می خواین که خیلی فرق نمیکنه و کتاب هایی مثل کتاب آقای جهانشاهی، یا مدرسان شریف و یا پوران پژوهش می تونین بخونین.

برای زبان تخصصی کتاب هایی خوبن که متن های کنکور و متن های مشابه کنکور رو دارن.

کدوم بخش مهمتره؟

ممکنه الان بپرسین پس گرامر چی میشه؟

بنظر من پس از مدت طولانی که متن میخونین، خود بخود گرامرتون هم تقویت میشه…

حالا می تونین برین یک کتاب یا جزوه ی گرامر بخونین و به نکاتی که تو این مدت یاد گرفتین، نظم و ساختار بدین.

بنابراین گرامر خوندن از ابتدا، برای بعضیا کار درستی نیست.

دقت کنین که گرامر یک ششم درسی از کنکور ارشد برق هست با ضریب 2

بنابراین حواستون به این موضوع باشه

آیا مقاله خوندن زبان ما رو تقویت میکنه؟ فیلم دیدن چطور؟

دو مدل مقاله داریم، یکسری مقاله مثل مقاله های ieee هست که مشخصا نمیتونه مفید باشه. چون حتی کسانی هم که میخوان کار پژوهشی شروع کنن، با خوندن مقاله IEEE خیلی چیزی متوجه نمیشن. یکسری مقاله دیگه داریم که به صورت تخصصی برای کسانی که در این رشته تحصیل می کنن نوشته نشده و برای عموم مردم نوشته شده. این مقاله هارو میتونین در سایت spectrom ieee   پیدا کنین. این مقاله ها یافته های جدید مهندسی برق و تکنولوژی جدید رو شامل میشن. این روش برای تقویت زبانتون خوبه، اما تکنیک متن خوندن برای کنکور رو نمیتونه تقویت کنه. در مورد فیلم هم خودتون رو گول نزنین. قرار نیست با دیدن فیلم، زبان شما برای جواب دادن به تست های کنکور ارشد برق تقویت بشه.

کلاس های زبان ترمیک و تافل و آیلتس بریم خوبه برای کنکور؟ یه تیر و دو نشون!

اولا :

در کلاس های تافل و آیلتس به شما زبان آموزش نمیدن…

بلکه تکنیک امتحان دادن برای این آزمون ها آموزش داده میشه

که این تکنیک ها به درد کنکور ارشد برق نمی خوره ، مگر در قسمت ریدینگ.

در کلاس های ترمیک هم تلاش بیشتر بر سر تقویت اسپیکینگ بچه هاست و بیشتر لغات محاوره ای کار میشه که برای کنکور مفید نخواهد بود.

 

آیا حرف های فوق برای زبان کنکور دکتری هم صادقه؟

به هیچ وجه. زبان در کنکور دکتری با این چیزایی که الان گفتیم، زمین تا آسمون متفاوت خواهد بود.

 

برای دریافت آموزش های رایگان زبان انگلیسی کنکور  ارشد برق ، می توانید از لینکهای زیر استفاده کنید :

زبان تخصصی ارشد برق _ متون تخصصی

 زبان تخصصی ارشد برق _ لغت

زبان تخصصی ارشد برق _ گرامر

 

 

الفا مشاور شروعی دوباره

برای اطلاع از آخرین اخبار کنکوری و نکات مشاوره ای، در کانال ارشد برق با ما همراه شوید. عضویت در کانال ارشد برق

مدیر سایت

مدیر رسانه آموزشی آلفامشاور هستم؛ این وبسایت برای ارائه خدمات آموزشی به داوطلبین عزیز کنکور فراهم شده است و افتخار این رو داریم که در کنار اساتید برتر دانشگاه های ایران، هرآنچه که برای موفقیت در کنکور نیاز دارید را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*